... o polityce, o mediach, o życiu

Witaj!

Osiemnastoletnia licealistka pisząca bloga, wyrażająca w słowach swoje poglądy, odczucia, pokazująca to, co inspirujące, ciekawe, godne uwagi. Ciekawa świata i głodna (co nikogo z jej otoczenia nie dziwi) nowych przygód. Weronika. Tak, to ja, a to jest mój blog - zlepek wszystkiego. Mieszaniec. Kundelek. Ale i tak kocham go nad życie. Witam serdecznie!

Archiwum

Statystyka

Popularne posty

Działaj. Żyje się raz

||

Tak naprawdę wszędzie otaczają nas te wszystkie wspaniałe cytaty, które tak ładnie oprawia się w ramki, wiesza na ścianach, ustawia jako tapety na pulpit czy tatuuje. Mają sens, nierzadko są intrygującą grą słów, wiążemy z nimi konkretne wydarzenia z życia. Słowem - mają wydźwięk pozytywny. Nastrajają, motywują, próbują otworzyć nam oczy. I to wszystko jest takie idealne i wysublimowane.  Do czasu. 

"Popatrz jak wszystko szybko się zmienia,
coś jest, a później tego nie ma.
Człowiek jest tylko sumą oddechów,
wiec nie mów mi, że jest jakiś sposób."
Sidney Polak "Otwieram wino"

Ktoś może powiedzieć, że to tylko gdybanie. Ludzie tworzą te wszystkie motywujące cytaty od tak, z nudów. Owszem, niektóre z nich spełniają swoją rolę, lecz większość to po prostu pusta gadka. Zlepek słów i już. Pęd dnia codziennego rzadko pozwala nam na refleksję na temat tego, jak żyjemy. Ostatnio zakotwiczył mi się w głowie cytat z reklamy pewnej marki samochodowej, a brzmi on mniej więcej tak: budzimy się gdzieś w połowie naszego życia i mówimy "dotarłem tu!". I właśnie w tego typu momentach uświadamiamy sobie pewne sprawy. Osiągnęliśmy wszystko. Mamy to, czego chcieliśmy. I co dalej? Pojawia się natłok myśli. Że nie mamy pojęcia, ile nam jeszcze zostało. Być może nie doczekamy wnuków lub wręcz przeciwnie, dane nam będzie dosięgnąć sędziwego wieku? Tak naprawdę nie wiemy, czy następnego dnia będziemy jeszcze egzystować. Głęboka myśl, prawda? Czujecie w tym momencie, że wszystko w waszych rękach? Macie poczucie, jakie to wszystko jest kruche? To, co mamy, co osiągnęliśmy i co przed nami? Ten efekt był zamierzony. I jeśli już nasz rozum ustali fakt, iż tak naprawdę życie jest czymś przelotnym i krótkotrwałym, dociera do nas, że błędy, które bardzo często popełniamy, czyny, których jesteśmy świadkami oraz wybory, jakie dokonujemy - są złe. Bo utrudniamy sobie żywot, niszczymy perspektywy, mieszamy w życiu innych (bardzo często nie będąc tego świadomi). Żeby jednak dojść do tego typu rozważania, musi wydarzyć się coś nadzwyczajnego. Coś, co będzie pełniło rolę swego rodzaju impulsu. Dobrze by było to zmienić. Sami z siebie raczej nie zmusimy się do filozofowania na ten temat. Jedząc schabowego czy oglądając meksykańską telenowelę nie powinniśmy raczej liczyć na olśnienie. Fakt, przemyślenia na temat życia nie trwają zbyt długo. Zwykle rozważamy daną kwestię, a dobę później już nie pamiętamy wątku, jaki poruszaliśmy. Ja to porównuję do programów informacyjnych. Przykładowo. Miał miejsce zamach. Kilkadziesiąt ofiar, w tym małe dzieci. Współczujemy. Ustawiamy sobie flagę państwa, w którym miała miejsce tragedia w tle, kiwamy głową z niedowierzaniem, mieszamy z błotem winowajców, raz po raz rzucając hasłem: "Dokąd zmierza ten świat?". Parę dni później sprawa ucicha, a kilka tygodni później ani widu, ani słychu po tym, co miało miejsce. Świat zapomniał. Wstrząs minął. Refleksja również. Media znalazły inny chwytliwy news.

W tym moim długim wywodzie pragnę was nakierować na pewien tok rozumowania. Abyście myśleli o życiu, jak o czymś wyjątkowym. Zakończyli raz na zawsze delektować się motywującymi cytatami, ale w końcu wzięli ster we własne ręce. Przestali się zamartwiać (bo bardzo często sami generujecie problemy z obawy przed czymś) i zaczęli czerpać z tych krótkich chwil pełnymi garściami. Róbcie to, co kochacie, nie przejmujcie się zdaniem innych. Przestańcie patrzeć na to, co ma wasz znajomy, a czego wam brakuje. Skończcie wreszcie z porównywaniem się! Zacznijcie czuć, że żyjecie. To dar, że czytacie moje słowa, To cud, że jesteście tutaj ze mną. Nie zmarnujcie tego. Zamknijcie dawne sprawy, rozwiążcie odwieczne spory i uwolnijcie się w końcu z kajdan, które uniemożliwiają wam spełnianie marzeń!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz